Operační program Spravedlivá transformace (OPST)
Operační program Spravedlivá transformace (OPST) je v období 2021–2027 zcela novým programem zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech.
Program je financovaný z Fondu pro spravedlivou transformaci (FST). Pravidla pro financování vycházejí z tzv. obecného nařízení a z nařízení pro FST.
Jaké formy podpory program nabízí?
- Strategické projekty – komplexní projekty s významným transformačním dopadem doporučené jednotlivými kraji.
- Tematické výzvy – širokému spektru žadatelů určené projektové výzvy dle jednotlivých témat a oblastí podpory (vyhlašuje MŽP).
- Zastřešující projekty – projektové výzvy zaměřené na menší a typově podobné projekty, které jsou průběžné vyhlašovány a administrovány jednotlivými kraji.
Podporovaná témata:
- malé a střední podniky,
- výzkum a inovace,
- digitalizace,
- čistá energie a energetické úspory,
- oběhové hospodářství,
- rekultivace a nové využití území,
- rekvalifikace a pomoc při hledání zaměstnání.
Bližší informace naleznete níže…
Podpora výzkumných kapacit
Zájemci o podporu výzkumných kapacit v Karlovarském a Ústeckém kraji mohou předkládat své projektové záměry do sdíleného informačního systému Technologické agentury ČR (SISTA). Příjem návrhů projektů probíhá od 11. února do 19. března 2025. Ministerstvo životního prostředí jako Řídicí orgán Operačního programu Spravedlivá transformace 2021–2027 informuje, že v březnu…
Vyhlášena výzva OPST – Konektivita ZŠ + SŠ
Operační program Spravedlivá transformace nabízí další výzvu na podporu vzdělávací insfrastruktury Ústeckého kraje. Výzva navazuje na na výzvu č. 9 Konektivita škol v ÚK, která byla vyhlášena v minulém roce a byly do ní předloženy projekty středních škol za více než 300 mil.Kč. Aktuální výzva míří zejména do oblasti…
Pozvánka na seminář k Obnově území OPST – 25.2.2025
Zajímá vás, jak lze revitalizovat území postižené těžbou uhlí a jak vám v tom může pomoci Operační program Spravedlivá transformace? Přijďte na seminář, který pořádáme ve spolupráci s Ústeckým krajem. Na semináři se dozvíte, jaké možnosti financování nabízí Operační program Spravedlivá transformace pro projekty zaměřené na obnovu území ovlivněného…
Setkání nositelů strategických projektů OPST
Za dveřmi Inovačního centra Ústeckého kraje, proběhlo dne 4. 2. 2025, první setkání nositelů strategických projektů v novém roce za účasti hejtmana Mgr. Richarda Brabce. Setkání tak navázalo na pravidelné meetingy nositelů se zástupci vedení Ústeckého kraje a řídícího orgánu Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) z minulého roku. Cílem těchto setkání je…
Záznam Výroční konference OPST
Dne 30. 1. 2025 proběhla v areálu kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, za účasti mnoha významných hostí, 1. Výroční konference Operačního programu Spravedlivá transformace. Po úvodním slově pana ministra MŽP ČR, Mgr. Petra Hladíka, se v dopolední panelové diskusi zaměřili řečníci na český i evropský kontext transformace a inspiraci, kterou…
68. výzva – Podpora výzkumu a vývoje v Ústeckém kraji
Cílem výzvy OPST je posílit výzkumnou kapacitu vědeckých pracovišť a zvýšit kvalitu vědeckých týmů, zlepšit jejich vybavení a podmínky pro práci. Podporované aktivity Podporované aktivity přispívají k vytvoření kvalitních podmínek pro rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury v Ústeckém kraji. Konkrétně je možné realizovat následující činnosti:• Rozvoj technického a materiálního vybavení…
Záznam webináře OPST Zájmové vzdělávání a osvěta k dispozici
Veškeré doposud proběhlé webináře k problematice Operačního programu Spravedlivá transformace naleznete na níže uvedených stránkách: https://opst.cz/jak-na-to/webinare-a-prezentace/ A co se chystá? V nejbližší době proběhne webinář k vyhlášené výzvě Podpora regionálního školství I. O termínu budete v čas informováni.
AVÍZO – nový termín 1. Výroční konference OP Spravedlivá transformace
Byla spuštěna registrace na 1. výroční konferenci Operačního programu Spravedlivá transformace. Konference proběhne v odloženém termínu 30. ledna 2025 v Ústí nad Labem, na půdě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Srdečně Vás zveme k účasti na této jedinečné příležitosti diskutovat o tom, jak se daří transformaci českých uhelných regionů po dvou…
1. výroční konference OP Spravedlivá transformace „Jednoduše TRANSFORMUJEM“! Už 17. 9. 2024
Srdečně vás zveme na 1. výroční konferenci Operačního programu Spravedlivá transformace s názvem: „Jednoduše TRANSFORMUJEM“! Přijďte se zapojit do diskuse o tom, jak se daří transformaci uhelných regionů po dvou letech od spuštění programu. Konference nabídne příležitost setkat se s předními odborníky veřejné správy, Evropské komise a představiteli uhelných regionů…
Členové pracovních skupin byli seznámeni s pokrokem OPST
V závěru prázdnin a se začátkem nového školního roku proběhla hned tři zasedání pracovních skupin (blíže viz odkazy): 27. 8. 2024 - PS Věda, výzkum, inovace 29. 8. 2024 - PS Vzdělávání 3. 9. 2024 - PS Cestovní ruch + PS Regionální rozvoj Společným tématem byl zejména stav implementace Operačního…
Mechanismus pro spravedlivou transformaci
Mechanismus pro spravedlivou transformaci je součástí širšího investičního plánu pro udržitelnou Evropu, jehož cílem je finančně i prakticky pomoci regionům, pro které bude cesta k unijnímu cíli klimatické neutrality do roku 2050 složitá. Skládá se ze tří „pilířů“ Fond pro spravedlivou transformaci (Grantové schéma – „dotace“ pro regiony s odvětvím těžby uhlí, lignitu, ropných břidlic a rašeliny…) + Invest EU (mobilizace veřejných a soukromých investic pomocí záruky rozpočtu EU) + aktivity Evropské investiční banky (EIB) (úvěrový nástroj pro veřejný sektor)
Fond pro spravedlivou transformaci (FST) „Just transition fund“
Tři české uhelné regiony – Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj si mohou v následujících sedmi letech rozdělit cca 42 miliard korun (1,64 mld. €) z nového Fondu spravedlivé transformace. Pro Ústecký kraj je vyčleněno cca 608 mil. € (při kurzu 24,- Kč/EUR cca 14,6 mld. Kč).
Hlavním smyslem a cílem Fondu pro spravedlivou transformaci je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku Evropské unie do roku 2050 potýkají se závažnými sociálně ekonomickými problémy. Těmito územími jsou především regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí. Zaměřovat by se měl zejména na vytváření nových pracovních míst, pomoc pracovníkům při přechodu do jiných odvětví i obnovu území po těžbě uhlí či návazném průmyslu.
Klíčovým aspektem projektovým záměrů je důraz na 3 základní témata:
- Transformační potenciál (projekty by měly napomáhat k transformaci ekonomiky – souvislost s odklonem od uhlí, další přidaná hodnota, synergické efekty);
- Příspěvek k naplňování energeticko-klimatických cílů (např.: snižování emisí CO2 a zvyšování energetické účinnosti);
- Vliv na zaměstnanost (rekvalifikace související s transformačním procesem, tvorba míst v sektoru obnovitelných zdrojů energie a tvorba míst v dalších sektorech ekonomiky).
Cílem je, aby prostředky Fondu pro spravedlivou transformaci skutečně pro dotčené regiony znamenaly prostředky navíc. Měly by tedy směřovat do oblastí, které ostatní operační programy nepokrývají či v daných tématech nedisponují dostatečnou alokací.
FST podporuje výhradně tyto činnosti:
- produktivní investice do malých a středních podniků, včetně mikropodniků a začínajících podniků, které vedou k hospodářské diverzifikaci, modernizaci a přeměně;
- investice do zakládání nových podniků, mimo jiné prostřednictvím podnikatelských inkubátorů a poradenských služeb, které vedou k vytváření pracovních míst;
- investice do činností v oblasti výzkumu a inovací, prováděných mimo jiné vysokými školami a veřejnými výzkumnými organizacemi, a podpora přenosu pokročilých technologií;
- investice do zavádění technologií, jakož i do systémů a infrastruktur pro cenově dostupnou čistou energii, včetně technologií skladování energie, a do snižování emisí skleníkových plynů;
- investice do energie z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001(17), včetně kritérií udržitelnosti v ní stanovených, a do energetické účinnosti, mimo jiné za účelem snížení energetické chudoby;
- investice do inteligentní a udržitelné místní mobility, včetně dekarbonizace odvětví místní dopravy a jeho infrastruktury;
- rekonstrukce a modernizace sítí dálkového vytápění s cílem zlepšit energetickou účinnost systémů dálkového vytápění a investice do výroby tepla, pokud tato zařízení vyrábějí teplo výhradně na základě obnovitelných zdrojů energie;
- investice do digitalizace, digitálních inovací a digitálního propojení;
- investice do projektů v oblastech regenerace a dekontaminace brownfieldů, rekultivace půdy a v případě potřeby také zelené infrastruktury a nového využití, s přihlédnutím k zásadě „znečišťovatel platí“;
- investice do posílení oběhového hospodářství mimo jiné předcházením vzniku odpadů, jejich snižováním, účinným využíváním zdrojů, opětovným používáním a recyklací;
- zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovníků a uchazečů o zaměstnání;
- pomoc uchazečům o zaměstnání při hledání zaměstnání;
- aktivní začleňování uchazečů o zaměstnání;
- technická pomoc;
- jiné činnosti v oblasti vzdělávání a sociálního začleňování a v řádně odůvodněných případech investice do infrastruktury pro účely školicích středisek a zařízení péče o děti a seniory, jak je uvedeno v plánech spravedlivé územní transformace v souladu s článkem 11.
Odkazy:
- Program – Operační program Spravedlivá transformace (opst.cz)
- OP Spravedlivá transformace: Ústecký kraj (kr-ustecky.cz)
- EUR-Lex – 32021R1056 – EN – EUR-Lex (europa.eu)
- Fond pro spravedlivou transformaci | Fakta a čísla o Evropské unii | Evropský parlament (europa.eu)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1056 ze dne 24. června 2021, kterým se zřizuje Fond pro spravedlivou transformaci
- Karlovarské Prohlášení výročního politického dialogu_2023_Cj
- Karlovarské Prohlášení výročního politického dialogu_2023_Aj