MENU

Regionální stálá konference

Ústeckého kraje

České ŠvýcarskoMostHazmburkRoudniceÚstí nad LabemŽatecErbenova vyhlídkaRubmurkChřibskáNechraniceFlájeHorní JiřetínVarnsdorfDěčínKadaňTepliceLitoměřickoTolštejnChomutovKlínovecLounyRanáPravčická bránaŘípMilesovka

Operační program Spravedlivá transformace (OPST)


Fond pro spravedlivou transformaci "Just transition fund" (FST) 

Tři české uhelné regiony – Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj si mohou v následujících sedmi letech rozdělit cca 42 miliard korun2 (1,64 mld. €) z nového Fondu spravedlivé transformace.

Hlavním smyslem a cílem Fondu pro spravedlivou transformaci je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku Evropské unie do roku 2050 potýkají se závažnými sociálněekonomickými problémy. Těmito územími jsou především regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí. Zaměřovat by se měl zejména na vytváření nových pracovních míst, pomoc pracovníkům při přechodu do jiných odvětví i obnovu území po těžbě uhlí či návazném průmyslu. 


Mechanismus pro spravedlivou transformaci je součástí širšího investičního plánu pro udržitelnou Evropu, jehož cílem je finančně i prakticky pomoci regionům, pro které bude cesta k unijnímu cíli klimatické neutrality do roku 2050 složitá. Skládá se ze tří "pilířů" Fond pro spravedlivou transformaci (Grantové schéma - "dotace" pro regiony s odvětvím těžby uhlí, lignitu, ropných břidlic a rašeliny...)  + Invest EU (mobilizace veřejných a soukromých investic pomocí záruky rozpočtu EU) + aktivity Evropské investiční banky (EIB) (Úvěrový nástroj pro veřejný sektor)

 

                                                                                                                         


1 nařízení procházejí v současné době legislativním procesem na evropské úrovni a některé části se proto mohou ještě změnit.

2 přepočteno kurzem 1€= 26,- Kč

Fond spravedlivé transformace/ Operační program Spravedlivá transformaceOperační program Spravedlivá transformace (OPST)

© 2023 Insion

 

                               Inovační centrum ÚK, icuk.cz      SMO-Svaz měst a obcí        

 

GDPR a Cookies