MENU

Regionální stálá konference

Ústeckého kraje

LounyTolštejnRanáNechraniceČeské ŠvýcarskoRoudniceMostŽatecHazmburkKlínovecErbenova vyhlídkaKadaňŘípMilesovkaChřibskáHorní JiřetínPravčická bránaDěčínLitoměřickoRubmurkÚstí nad LabemVarnsdorfTepliceChomutovFláje

Fond pro spravedlivou transformaci

Mechanismus pro spravedlivou transformaci je součástí širšího investičního plánu pro udržitelnou Evropu, jehož cílem je finančně i prakticky pomoci regionům, pro které bude cesta k unijnímu cíli klimatické neutrality do roku 2050 složitá. Skládá se ze tří "pilířů" Fond pro spravedlivou transformaci (Grantové schéma - "dotace" pro regiony s odvětvím těžby uhlí, lignitu, ropných břidlic a rašeliny...)  + Invest EU (mobilizace veřejných a soukromých investic pomocí záruky rozpočtu EU) + aktivity Evropské investiční banky (EIB) (Úvěrový nástroj pro veřejný sektor)


                                                                                                                         


Fond pro spravedlivou transformaci "Just transition fund" (FST) 

Tři české uhelné regiony – Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj si mohou v následujících sedmi letech rozdělit cca 44 miliard korun z nového Fondu spravedlivé transformace.

Hlavním smyslem a cílem Fondu pro spravedlivou transformaci je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku Evropské unie do roku 2050 potýkají se závažnými sociálněekonomickými problémy. Těmito územími jsou především regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí. Zaměřovat by se měl zejména na vytváření nových pracovních míst, pomoc pracovníkům při přechodu do jiných odvětví i obnovu území po těžbě uhlí či návazném průmyslu. 


* nařízení procházejí v současné době legislativním procesem na evropské úrovni a některé části se proto mohou ještě změnit.

Uhelné regiony/Fond spravedlivé transformaceFond pro spravedlivou transformaci

© 2021 Insion

 

                               Inovační centrum ÚK, icuk.cz      SMO-Svaz měst a obcí