MENU

Regionální stálá konference

Ústeckého kraje

FlájeRanáČeské ŠvýcarskoKadaňŽatecChřibskáRubmurkÚstí nad LabemVarnsdorfKlínovecChomutovTepliceErbenova vyhlídkaLounyŘípDěčínMilesovkaTolštejnLitoměřickoMostRoudniceHazmburkNechraniceHorní JiřetínPravčická brána

« zpět

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY (ETM)

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY (ETM)

19.07.2023 - ...je vlajková kampaň Evropské komise, která se každoročně koná v termínu 16.–22. září. Cílem je zvýšit povědomí občanů o udržitelné mobilitě, upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí.


Do ETM se tradičně zapojují obce, důležitou součástí jsou ale také občané, iniciativy a neziskové organizace. Vítané jsou všechny aktivity na podporu veřejné dopravy, chůze, cyklistiky i dalších forem aktivní a udržitelné městské mobility. Může jít o organizované pěší procházky nebo cyklojízdy městem, akce a hry uspořádané v ulicích či vzdělávací workshopy.


V Česku se se svými akcemi na podporu udržitelné a aktivní mobility zapojuje také celá řada organizací, například Pěšky do školy, zářijová výzva Do práce na kole, Výzva 10 000 kroků nebo sousedské slavnosti Zažít město jinak.

V roce 2022 se kampaně zúčastnilo téměř 3000 obcí v 51 zemích nejen v Evropě. V České republice se oficiálně zapojilo 26 obcí, mezi nimi například Hradec Králové, Chrudim, Karlovy Vary, Havířov, Velké Meziříčí nebo Kopřivnice. Seznam všech obcí zapojených do loňského ročníku naleznete zde. Další obce, města a neziskové organizace podpořily Evropský týden mobility svými akcemi neformálně.


Mezinárodní den bez aut

Mezinárodní den bez aut, který připadá na 22. září, bývá tradičním vyvrcholením ETM. Při této příležitosti obce otevírají ulice lidem, a naopak omezí vjezd motorovým vozidlům. Událost bývá často spojena s kulturním či sportovním doprovodným programem. Díky tomuto opatření vzniká uvnitř měst prostor pro lepší soužití a vzájemné sdílení. Obyvatelé tak dostanou šanci znovu objevit své město a možná i přehodnotit své dopravní návyky.

Oficiálně s podporou Evropské unie proběhl Mezinárodní den bez aut poprvé v roce 2000. Zapojit se může každý z nás třeba tím, že pro svou cestu místo auta zvolí chůzi, kolo, či veřejnou dopravu.


Více informací: Evropský týden mobility - Ministerstvo životního prostředí (mzp.cz)


Aktuality

© 2023 Insion

 

                               Inovační centrum ÚK, icuk.cz      SMO-Svaz měst a obcí        

 

GDPR a Cookies